Design SuiteGIS i georeferencje

W wersjach branżowych Vectorworks możesz wykonać geolokalizację rysunku dzięki funkcjom systemu informacji geograficznej (GIS). To gwarantuje, że wewnętrzny środek układu współrzędnych zostanie wyrównany do lokalizacji geograficznej projektu.

Wersje branżowe Vectorworks Architect i Vectorworks Landmark oferują dostęp do pełnego pakietu narzędzi i poleceń georeferencyjnych, podczas gdy Vectorworks Spotlight umożliwia dostęp do nieco bardziej ograniczonego zestawu narzędzi i poleceń z tej kategorii.

GIS_ex.png

Jedną z zalet tego rozwiązania jest możliwość pracy z danymi georeferencyjnymi. W przypadku małych projektów, funkcje te pozwalają na importowanie szczegółowych parametrów kondygnacji, obiektów użyteczności publicznej itd. Natomiast w przypadku większych projektów, przy pomocy tych narzędzi można zaimportować wiele plików z danymi geoprzestrzennymi i obrazami, a następnie uporządkować je w formie mapy. Wszystkie te obiekty można także wyeksportować do innych programów GIS.

W programie Vectorworks plik bez georeferencji w celu zdefiniowania lokalizacji bazuje na środku układu współrzędnych użytkownika. Jeśli plik nie ma georeferencji, środek układu współrzędnych użytkownika pokrywa się z siatką północ/wschód. Po określeniu georeferencji pliku, geometrię można dokładnie umiejscowić względem określonej mapy. Siatka bazująca na układzie współrzędnych użytkownika nie jest powiązana z siatką północ/wschód (można je wyrównać, ale nie jest to obowiązkowe). Siatka północ/wschód jest połączona ze współrzędnymi geograficznymi (szerokość/długość geograficzna), a określone współrzędne wewnętrznego środka układu współrzędnych określą położenie siatki tak, aby były wyrównane. W pliku Vectorworks z georeferencjami, geolokalizacja ustawia wewnętrzny środek układu współrzędnych tak, aby reprezentował znaną lokalizację na świecie.

Podczas pierwszego stosowania plików i narzędzi GIS w programie Vectorworks, istotne jest zdefiniowanie georeferencji dokumentu oraz nadanie georeferencji warstwom projektowym. Ustawienia georeferencji pliku można zdefiniować za pomocą polecenia Georeferencje, narzędzia Geolokalizacja lub narzędzia Punkt pomiarowy.

Narzędzia GIS umożliwiają wyświetlanie rysunku z właściwą częścią geolokalizowanego obszaru w tle, a następnie wyrównywanie rysunku do tego obszaru, zgodnie z układem współrzędnych. Obrazy rastrowe są pobierane z wybranego portalu internetowego lub serwisu, takiego jak serwery WMS lub ArcGIS na podstawie licencji Esri (konieczny jest dostęp do internetu). Usługi online oznaczają praktycznie nieograniczony dostęp do zawartości, takich jak zdjęcia satelitarne, mapy ulic, mapy topograficzne itd. Zarówno publiczne, jak i licencjonowane zasoby (do których w niektórych przypadkach należy się zalogować) są dostępne bezpośrednio w programie Vectorworks.

Narzędzie Geolokalizacja tymczasowo wyświetla obraz tła w ujęciu widoku w celu geolokalizacji rysunku. Natomiast narzędzie Obraz georeferencyjny dodaje obrazy georeferencyjne do warstwy georeferencyjnej rysunku. Pozostałe narzędzia ułatwiają wykonanie popularnych operacji GIS, takich jak tworzenie punktów wysokościowych GIS, siatki georeferencyjnej oraz koła wielkiego.

Dodawanie georeferencji do dokumentu

Nadawanie georeferencji warstwie projektowej

Układ współrzędnych

Wstawianie punktów pomiarowych

Metoda pracy: Importowanie plików terenu zawierających georeferencje

Geolokalizacja rysunku

Dodawanie obrazu georeferencyjnego

Korzystanie z serwisu pobierania danych

Przeniesienie obiektu do określonej lokalizacji

NTV2Konwersja geometrii za pomocą plików NTv2

Wstawianie punktu wysokościowego GIS

Tworzenie siatki georeferencyjnej

Tworzenie koła wielkiego

Import obrazów zawierających georeferencje

Eksport obrazów georeferencyjnych

Import plików shape

Eksport do pliku shape

Zastępowanie obiektów symbolami

Potrzebujesz więcej informacji? Poproś o pomoc naszego wirtualnego asystenta Dexa!